کتاب هایی که من خواندم
درباره وبلاگ


شرف دست همین بس كه نوشتن با اوست!
خوشترین مایه دلبستگی من با اوست.

" فریدون مشیری "

با قلم می گویم:
ای همزاد، ای همراه،
ای هم سرنوشت
هر دویمان حیرانِ بازی های دوران های زشت.

"فریدون مشیری"

مدیر وبلاگ : موژان تقوی
نویسندگان
چهارشنبه چهاردهم مهرماه سال 1395 :: نویسنده : موژان تقوی
نام کتاب: آخرین انار دنیا
نام نویسنده: بختیار علی
نام مترجم: مریوان حلبچه ای
نام انتشارات: نشر ثالث

داستان کتاب: سه پسر به نام  سریاس صبحدم هستند که داستان زندگی مشابه ای دارند، هر کدام از آنها یک انار شیشه ای به یادگار از گذشته ای که از آن بی خبرند در دست دارند. مردی به نام مظفر صبحدم که پسری به نام سریاس صبحدم داشت، دو روز پس از تولدش زندانی شد. پس از بیست و یک سال آزاد می شودو پی پسرش میگردد که داستان این اتفاق ها، رفاقت ها و زندگی سه پسر هم نام  در این کتاب روایت می شود.

نظر من: جالب  بود،خیلی نچسبید ولی خب از خواندنش هم پشیمون نیستم. یکی از شخصیت هاش به نام محمد دل شیشه شخصیت جالب و خاصی هست.بخش هایی از متن کتاب:
 • " زندگی نوری است در صندوقی دربسته. آن صندوق هم شاید در بین صندوق های دیگر باشد. هر وقت خواستی زندگی آشکار شود، باید از تاریکی بیرونش بکشی، و همه پوشش و پوسته هایش را جدا کنی ... ( صفحه ی 66)
 • شهامت آن نیست که ترسی نداشته باشیم، آن است که در مقابل ترس هایمان مقاوم باشیم. ( صفحه ی 90)
 • زندگی خوشبختی ای است که وقتی شروعش می کنی پر میشود از رنج. بهشتی است که از مجموعه ای دوزخ ریز و کوچک ساخته شده، زیبایی های بلافصلی است که زنجیر زشتی آن ها را به هم متصل کرده است. ( صفحه ی 189)
 • همیشه زنده ها خوشبخت ترند از مرده ها ... حتا اگر خاطرهایشان تلخ باشد. حتا اگر درد هایشان چون مترسکی در آتش بسوزد و در برابر باد برقصند ... در آخر زنده ها در آن دریای عظیم هستند، دریایی که نه گرفته می شود و نه آشکار می گردد و نه تفسیر می شود، مرده ها آن هایی هستند که از دریا بیرون رانده شده اند، ما تا لحظه ای که زنده ایم خوشبختیم. ( صفحه ی 190)
 • تا زمانی که انسان اسیر است زندگی برایش معنای عمیقی دارد. هیچ چیز همچون بردگی و اسارت به زندگی معنا نمی دهد. چون در آن هنگام انسان برای آزادی در پیکار بزرگی است. اما هیچ چیز هم مانند آزادی معنای زندگی را به مخاطره نمی اندازد. در آزادی است که انسان شیدایی و سرگشتگی و آرزوی خودش را به خاطر معنی از دست می دهد. گویا انسان آزاد باید انسانی تهی از معنی باشد. اما عظمت انسانی آن نیست که در بردگی معنا را جستجو کند. بلکه باید در آزادی دنبالش را بگیرد. ( صفحه ی 212)
 • زندان جای شکنجه نیست بلکه فرصتی طولانی است برای تفکر و خیال، برای تفکر به رابطه بین انسان و دیوار، انسان و طبیعت، انسان و جهان، اگر پیوسته چیزی از این جهان پهناور نبینی، بخشی از این جهان بیکرانه و بزرگ را نبینی و چیزی تو را به وجد نیاورد و چیزی را لمس نکنی، چطور تفکر و تخیل خواهی کرد؟ دوزخ آن جایی است که چیزی بر تخیلاتت زخمه نزند. یعنی هیچ چیز تو را وادار نکند که به چیز های بیکران و بزرگ فکر کنی، وادارت نکند از طریق مشاهده بزرگی جهان از دایره کوچک خودت  بیرون بیایی و نگاه کنی، و به شیوه دیگری به رابطه خودت و جهان بیندیشی. زندان واقعی تنها انسان را از انسان های دیگر جدا نمی کند، بلکه  انسان را از تمامی مظاهر زندگی، وجود و راز معنای عمیقش منفک می کند. انسان دربند کسی است که از منافذ کوچک، امیال و آرزویش را برای زندگی برانگیزد. اما وقتی تمام منافذ دیوار را بستی، زمانی که تاریک شد، دیگر از آن فراتر می رود که در زندان باشی بلکه درون دوزخی افتاده ای. ( صفحه ی 217)
 • اما شما بگویید زندگی چیست جز چرخشی عظیم حول چیز هایی عادی، چرخش عظیم حول آن چیز هایی که در مکان دیگری و طور دیگری می توانیم به آن ها برسیم و از منظر دیگری نگاهشان کنیم. ( صفحه ی 346)
نوع مطلب : نشر ثالث، 
برچسب ها : آخرین انار دنیا، بختیار علی، مریوان حلبچه ای، نشر ثالث،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه یکم مهرماه سال 1395 :: نویسنده : موژان تقوی

نام کتاب: چشم هایش

نام نویسنده:  بزرگ علوی

نام انتشارات:نشر نگاه

چشم‌هایش نام رمانی از بزرگ علوی است که طی آذرماه ۱۳۳۰ تا  اردیبهشت ۱۳۳۱ نوشته شده. برای نخستین بار در سال ۱۳۵۷ خورشیدی منتشر شد. بزرگ علوی در این رمان روش استعلام و استشهاد را به کار برده، بدین‌گونه که قطعات پراکنده یک ماجرا را کنار هم گذاشته و از آن طرح کلی آفریده است که برحدس و گمان تکیه دارد. این کتاب از آثار معدود زبان فارسی است که در مرکز آن یک زن با تمام عواطف و ارتعاشات روانی و ذهنی قرار گرفته است. از روی این کتاب فیلمی نیز ساخته شده است.

داستان کتاب: استاد ماکان نقاش بزرگ که یک مبارز سیاسی علیه دیکتاتوری رضا شاه بود که در تبعید در کلات فوت می کند. دلیل فوت او را سکته قلبی بیان می­کنند. مردم شک دارند که او این گونه فوت کرده است یا به دست حکومت دار فانی را وداع گفته است؟ دلیل تبعید او هم بر مردم آشکار نیست. تنها یک اثر استاد در زمان تبعید خود کشیده است که آن هم پرده‌ای است به‌نام «چشمهایش»، که چشم­ها به شکل غریبی نقاشی شده بودند، حالت خنده ، گریه ، غم ، شادی  و هزاران حالت دیگر در آن چشم­ها خفته بود و همه از دیدن آن تعجب می­کردند.  این تابلو به نوعی جادویی بود است. راوی داستان که ناظم مدرسه و نمایشگاه آثار استاد ماکان است، سخت کنجکاو است راز این چشم‌ها را دریابد. او با خود می­گوید اگر تنها چشم یک مدل بوده باشد باید اسمش را "چشم­ ها" می­گذاشت نه "چشم­ هایش". طبق اطلاعات او استاد با زنی رفت و آمد نداشته است و استاد مردی ساکت و متین و با وقار بود. بنا­بر­این سعی می‌کند زن تصویر را بیابد و از ارتباط او با استاد ماکان بپرسد. با فراش مدرسه که در گذشته خدمتکار استاد بوده است بار­ها صحبت می­کند و او هر بار می­گوید این زن را نمی­شناسد. اما در روز بعد از بازدید عمومی از آثار استاد، فراش به آقای ناظم می گوید که آن زن اینجا بود. ناظم شروع می­کند به تحقیق و جستجو کردن تا او را بیابد. پس از سال‌ها ناظم زن مورد نظر را می‌یابد و در خانه­ ی او با هم گفتگو می­کنند.

راوی داستان اول شخص است که در قسمت­ هایی آقای ناظم و در قسمت­های دیگر همان زن که نام مستعار او فرنگیس است هست.


نظر من: حتما بخوانیدش. کشش خاصی دارد و داستان جالبی از سر معما گونه و کارگاهی بودنش روایت می شود.
بخش هایی از متن کتاب:

 • هر لذتی وقتی دوام پیدا کرد، زجر و مصیبت است. خوب، فکرش را که بکنم، ریشه بدبختی من در رفاه و آسایشی است که از طفولیت در آن نشو و نما یافته ام. ( صفحه ی 90)
 • تو که شهرت طلب نیستی. تو دنبال پول ملق نمی زنی. تو عقب خوشبختی پرسه می زنی. با دیپلم , با پول, با شوهر, با این چیزها آدم خوشبخت نمی شود. باید درد زندگی را تحمل کرد تا از دور خوشبختی به آدم چشمک بزند. ( صفحه ی 126) 
 • البته درباره گذشته قضاوت کردن کار آسانیست. اما وقتی خودتان در جریان طوفان می افتید و سیل غران زندگی شما را از صخره ای در دهان امواج مخوف پرتاب می کند, آنجا اگر توانستید همت به خرج دهید, آنجا اگر ایستادگی کردید... آن وقت در دوران آرامش لذت هستی را می چشید. 

نوع مطلب : نشر نگاه، 
برچسب ها : چشم هایش، بزرگ علوی، نشر نگاه،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات